Director for Electoral Area A - Smithers Rural

Elected Representative: Mark Fisher
Director Fisher serves on the:

  • Agriculture Committee
  • Committee of the Whole
  • Executive Committee
  • Forestry Committee
  • Regional Transit Committee
  • Rural Directors Committee
  • Waste Management Committee - (Chair)

Also serves on the Northwest Regional Hosptial Board of Directors

Board Appointed External Committees:

  • Bulkley Valley Regional Pool
  • Houston-Smithers Rebroadcasting Society
  • Northern Development Initiative – Northwest RAC
  • Northwest BC Resource Benefits Alliance (RBA) - (Alternate)
  • Parcel Tax Roll Review Panel

Director for Electoral Area B - Burns Lake Rural

Elected Representative: Michael Riis-Christianson
Director Riis-Christianson serves on the:

  • Agriculture Committee
  • Committee of the Whole
  • Executive Committee
  • Forestry Committee
  • Regional Transit Committee
  • Rural Directors Committee
  • Waste Management Committee 

Also serves on the Stuart Nechako Regional Hospital District Board

Board Appointed External Committees:

  • Municipal Insurance Authority
  • Burns Lake & District Rebroadcasting Society

Director for Electoral Area C - Fort St. James Rural

Elected Representative: Tom Greenaway
Director Greenaway serves on the:

  • Agriculture Committee
  • Committee of the Whole
  • Executive Committee
  • Forestry Committee
  • Regional Transit Committee - (Chair)
  • Rural Directors Committee
  • Waste Management Committee 

Also serves on the Stuart Nechako Regional Hospital District Board

Board Appointed External Committees:

  • Fraser Basin Council
  • Fort St. James TV Society
  • Municipal Insurance Association
  • Nechako Watershed Roundtable
  • Prince George Treaty Advisory Committee
  • Parcel Tax Roll Review Panel

Director for Electoral Area D - Fraser Lake Rural

Elected Representative: Mark Parker

Director Parker serves on the:

  • Agriculture Committee - (Chair)
  • Committee of the Whole
  • Executive Committee
  • Forestry Committee
  • Regional Transit Committee
  • Rural Directors Committee
  • Waste Management Committee 

Also serves on the Stuart Nechako Regional Hospital District Board

Board Appointed External Committees:

  • Fraser Lake & District Rebroadcasting Society
  • Municipal Finance Authority
  • Northern Development Initiative - Prince George RAC
  • Parcel Tax Roll Review Panel

Director for Electoral Area E - Francois/Ootsa Lake Rural

Elected Representative: Clint Lambert
Director Lambert serves on the:

  • Agriculture Committee -
  • Committee of the Whole
  • Forestry Committee
  • Regional Transit Committee
  • Rural Directors Committee
  • Waste Management Committee 

Also serves on the Stuart Nechako Regional Hospital District Board

Board Appointed External Committees:

  • Burns Lake & District Rebroadcasting Society
  • Parcel Tax Roll Review Panel

Director for Electoral Area F - Vanderhoof Rural

Elected Representative: Jerry Petersen
Director Petersen serves on the:

  • Agriculture Committee 
  • Committee of the Whole
  • Forestry Committee
  • Regional Transit Committee
  • Rural Directors Committee
  • Waste Management Committee 

Also serves on the Stuart Nechako Regional Hospital District Board - (Chair)

Board Appointed External Committees:

  • Northern Development Initiative - Prince George RAC (Alternate)
  • Parcel Tax Roll Review Panel
  • Yellowhead Highway Association - (Honourary Member)

Director for Electoral Area G - Houston Rural

Elected Representative: Rob Newell
Director Newell serves on the:

  • Agriculture Committee 
  • Committee of the Whole
  • Forestry Committee
  • Regional Transit Committee
  • Rural Directors Committee - (Chair)
  • Waste Management Committee 

Also serves on the North West Regional Hospital District Board

Board Appointed External Committees:

  • Houston-Smithers Rebroadcasting Society
  • Northern BC Tourism Association
  • Northern Development Initiative - Northwest RAC (Alternate)

Village of Burns Lake

Appointed Representative: Dolores  Funk
Director Funk serves on the:

  • Agriculture Committee 
  • Committee of the Whole
  • Forestry Committee
  • Regional Transit Committee
  • Waste Management Committee 

Also serves on the Stuart Nechako Regional Hospital District Board

 


Village of Telkwa

Appointed Representative: Brad Layton
Director Layton serves on the:

  • Agriculture Committee 
  • Committee of the Whole
  • Forestry Committee - (Chair)
  • Regional Transit Committee
  • Waste Management Committee 

Also serves on the North West Regional Hospital District Board

Board Appointed External Committees:

  • Bulkley Valley Regional Pool

Town of Smithers

Appointed Representative: Taylor Bachrach
Director Bachrach serves on the:

  • Agriculture Committee 
  • Committee of the Whole
  • Executive Committee - (Chair)
  • Forestry Committee
  • Regional Transit Committee
  • Waste Management Committee 

Also serves on the North West Regional Hospital District Board

Board Appointed External Committees:

  • Bulkley Valley Regional Pool

District of Fort St. James

Appointed Representative: Bev Playfair
Director Playfair serves on the:

  • Agriculture Committee 
  • Committee of the Whole
  • Forestry Committee 
  • Regional Transit Committee
  • Waste Management Committee 

Also serves on the Stuart Nechako Regional Hospital District Board


Village of Fraser Lake

Appointed Representative: Kim Watt-Senner
Director Watt-Senner serves on the:

  • Agriculture Committee 
  • Committee of the Whole
  • Forestry Committee 
  • Regional Transit Committee
  • Waste Management Committee 

Also serves on the Stuart Nechako Regional Hospital District Board


District of Vanderhoof

Appointed Representative: Gerry Thiessen
Director Thiessen serves on the:

  • Committee of the Whole (Chair)

Ex-Officio of the following Committees:

  • Agriculture Committee
  • Executive Committee
  • Forestry Committee
  • Regional Transit Committee
  • Rural Directors Committee
  • Waste Management Committee
  • Parcel Tax Roll Review Panel

Also serves on the Stuart Nechako Regional Hospital District Board

Board Appointed External Committees:

  • Municipal Finance Authority

District of Houston

Appointed Representative: Shane Brienen
Director Brienen serves on the:

  • Agriculture Committee 
  • Committee of the Whole
  • Executive Committee 
  • Forestry Committee 
  • Regional Transit Committee
  • Waste Management Committee 

Also serves on the North West Regional Hospital District Board

Board Appointed External Committees:

  • North Central Local Government Association - (Nomination by the RDBN Board)
  • Northwest BC Resource Benefits Alliance (RBA)

Village of Granisle

Appointed Representative: Linda McGuire
Director McGuire serves on the:

  • Agriculture Committee 
  • Committee of the Whole 
  • Forestry Committee 
  • Regional Transit Committee
  • Waste Management Committee 

Also serves on the Stuart Nechako Regional Hospital District Board